Kombatanci oraz weterani wojenni, przedstawiciele władz różnych szczebli, służby mundurowe a także mieszkańcy Opola, wzięli udział w uroczystościach związanych z 81. rocznicą wybuchu II Wojny Światowej. W południe msza w intencji ofiar odprawiona została w opolskiej katedrze. Na koniec tegorocznych obchodów, uczestnicy popołudniowej uroczystości przeszli na plac przed Pomnik Bojowników o Polskość Śląska Opolskiego, gdzie miała miejsce część oficjalna.
- Nasi rodacy 81 lat temu też mieli swoje plany, dzieci chciały iść do szkoły, rodzice do pracy, a jednak wybuchła wojna, która była niezwykle bolesna i destrukcyjna. Po tych 81 latach jesteśmy winni pamięć tym ludziom. I mimo, że leje deszcz, nawet jakby padał śnieg, grad i by grzmiało, to naszym obowiązkiem jest pamiętać, ale nie po to, żeby czcić wojnę, tylko, żeby wołać o pokój – podkreślał w swoim przemówieniu Marcin Ociepa, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. - Bo ten pokój ciągle jest cennym darem, za który powinniśmy być wdzięczni, ale też wiele narodów na świecie tego pokoju potrzebuje. Przecież wojen nie brakuje, nawet u naszych bezpośrednich sąsiadów na Ukrainie, są też duże niepokoje na Białorusi – dodał.
Wicewojewoda opolski Teresa Barańska podkreśla, że najważniejsza jest pamięć i prawda historyczna. - Czcimy pamięć bohaterów, którzy walczyli na wszystkich frontach podczas II wojny światowej, którzy przelewali swoją krew i zginęli w męczeńskiej śmierci po to, byśmy mogli dzisiaj żyć w wolnej i niepodległej Polsce.
Przypomnijmy, że uroczystości pod Pomnikiem Bojowników o Polskość Śląska Opolskiego nie były dziś jedynym wydarzeniem, nawiązującym do wydarzeń sprzed 81 lat. Dziś w godzinach porannych złożono również kwiaty przed budynkiem, gdzie w latach 1931-39 działał polski konsulat. Kwiaty złożono także pod tablicą wmurowaną w budynek dworca kolejowego by upamiętnić wywiezionych do obozu zagłady polskich działaczy.
AKTUALIZACJA: Koronawirus na Opolszczyźnie - jest kolejny przypadek
EDD: Europa zaczyna się... w Łambinowicach. Miasta i Miejsca Znaku Dziedzictwa Europejskiego
Wojewoda wspiera powodzian. Głuchołazy otrzymały środki w zaledwie dobę
MON uruchamia program dla organizacji pozarządowych. Kwota dotacji to 2,5 mln zł