Dzięki intensywnym staraniom wojewody opolskiego
Projekt pod nazwą Ochrona dziedzictwa kulturowego Pomnika Historii Góra Św. Anny swoim zakresem obejmuje dwa podstawowe zadania tj.:
Gwarantowało to pewną przewagę w konkursie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. W pierwszej wersji kontraktu (za jego kształt odpowiada marszałek województwa opolskiego) znalazło się pięć inwestycji z regionu, ale Góry Świętej Anny wśród nich nie było. To jest efekt starań wojewody opolskiego, iż udało się w ramach renegocjacji dopisać tę właśnie inwestycję do kontraktu.
Na terenie Pomnika Czynu Powstańczego oraz zabytkowego amfiteatru przewiduje się zróżnicowany zakres prac budowalnych, polegających między innymi na przebudowie/odbudowie/remoncie wszystkich obiektów budowlanych znajdujących się na nieruchomościach objętych projektem (w tym Pomniku Czynu Powstańczego oraz Amfiteatru) wraz z zaprojektowaną infrastrukturą, w tym między innymi remont podestów pomnika i jego otoczenia, remont pylonu masztowego na terenie amfiteatru, zabezpieczenia oraz oczyszczenie z roślinności ściany skalnej za sceną amfiteatru, odtworzenie, oczyszczenie i remont systemu odwodnienia amfiteatru. Przewiduje się również remont ciągów komunikacyjnych pomiędzy Pomnikiem Czynu Powstańczego a Amfiteatrem w celu zaprojektowania ścieżek edukacyjnych dostosowanych również do osób niepełnosprawnych.
Ponadto z inicjatywy Wojewody Opolskiego wystąpiono do szerokiej grupy partnerów i podpisaliśmy około dwudziestu listów intencyjnych z różnymi instytucjami. Znalazły się wśród nich m.in. Politechnika Opolska, Uniwersytet Opolski, Kuratorium Oświaty itd. Chcemy pomóc Staroście dotrzeć z ofertą wykorzystywania amfiteatru do dzieci, młodzieży, studentów, a także do świata kultury. Wydział Infrastruktury i Nieruchomości bardzo starał się pomóc staroście strzeleckiemu, by amfiteatr w przyszłości żył. Listy intencyjne mają charakter czterostronny. Podpisali się pod nimi wojewoda opolski, starosta strzelecki, burmistrz Leśnicy i deklarujące współpracę instytucje.
Przywrócenie walorów historycznych, kulturalnych i edukacyjnych temu terenowi niezaprzeczalnie przyczyni się do podniesienia regionalnego, subregionalnego jak również krajowego potencjału turystycznego, co przełoży się na trwałe korzyści społeczno
-gospodarcze. Realizacja projektu przyczyni się do poprawy dostępu do kultury, wzmocni funkcjonalność i atrakcyjność edukacyjną tego obiektu, a tym samym zwiększy udział obywateli w kulturze.
Przewidywana wartość projektu to 12 mln. zł z czego wartość dofinansowania z środków UE to 8,30 mln zł.
Otrzymanie dofinansowania jest niewątpliwie bardzo ważnym wydarzeniem i mam nadzieję, że pomnik będzie odnowiony na obchody stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę, czyli w listopadzie 2018. Pomnik Czynu Powstańczego, autorstwa Xawerego Dunikowskiego (zabytek rejestrowy), upamiętnia między innymi rozgrywane w jego otoczeniu walki o Górę Świętej Anny, toczone podczas III powstania śląskiego.
AKTUALIZACJA: Koronawirus na Opolszczyźnie - jest kolejny przypadek
EDD: Europa zaczyna się... w Łambinowicach. Miasta i Miejsca Znaku Dziedzictwa Europejskiego
Wojewoda wspiera powodzian. Głuchołazy otrzymały środki w zaledwie dobę
MON uruchamia program dla organizacji pozarządowych. Kwota dotacji to 2,5 mln zł