do góry
trwa ładowanie strony
Opolski Urząd Wojewódzki wczytywanie strony
Strona Archiwalna
Aktualna wersja strony dostępna jest na platformie gov.pl pod adresem: https://www.gov.pl/web/uw-opolski

Budowa obwodnicy Kędzierzyna-Koźla na start!- Nie ma miejsca na puste obietnice – powiedział dziś minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Długo wyczekiwana droga, licząca niemal 15 km powstanie w ciągu nieco ponad dwóch lat. Jej budowa będzie kosztować niemal 270 mln złotych.

Już w czwartym kwartale 2022 r. zmotoryzowani będą przemierzali nową obwodnicą Kędzierzyna-Koźla. Na taką inwestycję mieszkańcy regionu czekali latami. W roku 2013 temat ten dość głośno wybrzmiał w lokalnych mediach, które przekazywały informacje, że ówczesny premier RP Donald Tusk otrzymał wszelkie niezbędne dokumenty o konieczności budowy nowej obwodnicy miasta, która miało powstać by zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom regionu. Wszystko z uwagi na fakt, iż w Kędzierzynie-Koźlu zlokalizowane są przedsiębiorstwa chemiczne, do których drogi dojazdowe prowadzą głównie przez centrum miasta. W dokumentach przedłożonych Donaldowi Tuskowi były m.in. opracowania dotyczące symulacji ewentualnej katastrofy drogowej związanej z wybuchem cysterny pełnej chemikaliów. W sprawie budowy obwodnicy rząd Platformy Obywatelskiej oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego jednak nic nie zrobił, zostawiając mieszkańców z problemem.

 

Dopiero dzięki zaangażowaniu m.in. wojewody opolskiego oraz opolskich parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości, budowa obwodnicy – drugiego największego miasta w regionie, stała się faktem.

Dziś wbito symboliczne łopaty pod miejsce budowy. - Cieszę się, że mogę być w tym miejscu w takiej chwili – mówił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. - To zawsze wielki dzień i wielkie wydarzenie, kiedy fizycznie rozpoczynana jest budowa. To dzień, w którym możemy powiedzieć, że wszystkie problemy i trudności związane z przygotowaniem inwestycji przeszły już do historii.

 

Wojewoda opolski Adrian Czubak zaznaczał, że Rząd PiS nie składa pustych obietnic. - Pamiętacie państwo dokładnie początek kadencji. Wiele było pytań, m.in. o obwodnice. Powiedziałem, że od 2016 roku, zobaczycie państwo, że za kilka lat cała Opolszczyzna to będzie jeden wielki plac budowy. I dzisiaj to potwierdzamy – mówił.

 

- Od tego momentu mieszkańcy będą odliczali czas. Do dzisiaj toczyły się prace, o których wielu mieszkańców nawet nie wiedziało. Wszystko po to, żeby dzisiaj zacząć liczyć czas i za dwa lata, żeby tą obwodnicą przejeżdżali mieszkańcy – podkreślała poseł na Sejm RP Violetta Porowska.

 

Dyrektor opolskiego oddziału GDDKiA Rafał Pydych  komentuje, iż rozpoczęcie budowy jest prawdziwym wyzwaniem. - To jest około 15 km drogi krajowej. Na początkowym odcinku 7,5 km w przekroju 2 + 1. To są do wykonania obiekty inżynierskie. W sumie jest ich 18, z czego 9 w ciągu drogi, 9 poprzecznych. To są także 4 ronda.

 

W dzisiejszej uroczystości udział wziął również senator RP Jerzy Czerwiński, który mówił o znaczeniu inwestycji. -  To co jeździ za nami, wjeżdża potem do Ujazdu, wjeżdża do poszczególnych dzielnic Kędzierzyna-Koźla, rozjeżdża drogi lokalne i po prostu utrudnia życie miejscowym ludziom. Oni długo na tę obwodnicę czekali i mam nadzieję, że za dwa lata, stanie się ona faktem – mówił.

 

Dane techniczne inwestycji

 

Nowy odcinek będzie przedłużeniem istniejącej dwujezdniowej obwodnicy Kędzierzyna-Koźla w kierunku autostrady A4. Od ronda jakie powstanie w ciągu DK40 trasa pobiegnie nowym śladem omijając Sławięcice i Ujazd  i włączając się z powrotem do DK40 tuż za granicą województw opolskiego i śląskiego, na terenie gminy Rudziniec.

Do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 426 będzie to  jednojezdniowa droga z dodatkowym naprzemiennym pasem do wyprzedzania (2+1), a od tego skrzyżowania - czyli niemal połowy długości obwodnicy – o przekroju tradycyjnym w układzie z dwoma pasami ruchu w przeciwnych kierunkach. Droga będzie miała nawierzchnię bitumiczną. 

 

Wybudowane zostaną urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz przebudowana zostanie infrastruktura techniczna (sieć wodno-kanalizacyjna, gazowa, elektroenergetyczna, telekomunikacyjna i urządzenia melioracyjne).

W ramach inwestycji powstanie 18 obiektów inżynierskich (wiadukty, mosty, duże i małe przejścia dla zwierząt) oraz cztery ronda.

Projektowana inwestycja zlokalizowana jest na terenie województwa opolskiego i śląskiego, na terenie gmin: Kędzierzyn-Koźle, Ujazd i Rudziniec.

 

Korzyści

Nowa trasa, z dala od terenów zabudowanych, zapewni komfort ruchu tranzytowego, poprawiając połączenie międzyregionalnej drogi z Czech i południa kraju z portem rzecznym na Odrze oraz węzłem kolejowym w Kędzierzynie-Koźlu. Obwodnica usprawni ruch w kierunku węzła autostradowego A4 Opole Południe oraz poprawi dostępność przyległych terenów do autostrady A4. Dzięki tej obwodnicy, z ulic miejskich zniknie transport niebezpiecznych materiałów chemicznych z zakładów przemysłowych w Kędzierzynie - Koźlu Realizacja inwestycji umożliwi również skomunikowanie z terenami inwestycyjnymi, wpływając na rozwój aktywacji gospodarczej terenów zlokalizowanych w korytarzu i w sąsiedztwie korytarza obwodnicy i DK40 oraz w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim i strzeleckim.

 

Kalendarium

- 15 października 2018 r. - podpisanie umowy na zaprojektowanie i budowę obwodnicy

- 20 listopada 2019 r. – uzyskanie zmienionej  decyzji o  środowiskowych uwarunkowaniach

 -27 stycznia 2020 r. - złożenie wniosku o uzyskanie decyzji ZRID

- 5 czerwca 2020  - uzyskanie decyzji ZRID

- IV kw. 2022 r. - zakończenie robót

 

 


Galeria


  • Budowa obwodnicy Kędzierzyna-Koźla na start
  • Budowa obwodnicy Kędzierzyna-Koźla na start
  • Budowa obwodnicy Kędzierzyna-Koźla na start
  • Budowa obwodnicy Kędzierzyna-Koźla na start
  • Budowa obwodnicy Kędzierzyna-Koźla na start
  • Budowa obwodnicy Kędzierzyna-Koźla na start
  • Budowa obwodnicy Kędzierzyna-Koźla na start
  • Budowa obwodnicy Kędzierzyna-Koźla na start
  • Budowa obwodnicy Kędzierzyna-Koźla na start
  • Budowa obwodnicy Kędzierzyna-Koźla na start

autor: Kolemba Martyna, ilość wyświetleń: 1098
data aktualizacji: 2020-07-07 19:15:18
Opolski Urząd Wojewódzki

ul. Piastowska 14
45-082 Opole
NIP: 754-11-16-953
REGON: 000514325


Oddział Paszportów

ul. Ozimska 19 II p.
45 - 056 Opole2023 Projekt i Wykonanie Kamil Dziechciński
Opolski Urząd Wojewódzki - Wszystkie Prawa Zastrzeżone