Opole to drugi punkt na mapie kraju, gdzie 6 marca odbyła się Wojewódzka Konferencja Samorządów Uczniowskich.
Ponad 80 młodych ludzi z całej Opolszczyzny zjechało dziś do Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego na konferencję, podczas której wymieniali się dobrymi praktykami w zakresie funkcjonowania samorządów uczniowskich.
- Chodzi o angażowanie się w sprawy samorządów i województwa, dlatego że już w tej chwili pokazali swoją postawą, jak ważne są dla nich te wartości. Województwo jest dla nich oczywistą sprawą, o którą należy zabiegać. Świadczy o tym chociażby liczba dzisiejszych uczestników – podkreślała wicewojewoda opolski Teresa Barańska.
Konferencja jest wspólną inicjatywą Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem oraz Rady Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej. Przedsięwzięcie wspierają Przewodniczący Komitetu do spraw Pożytku Publicznego, Minister Edukacji Narodowej oraz Wojewoda Opolski.
Zdaniem Franciszka Posackiego, przewodniczącego Młodzieżowej Rady Opola, samorządy uczniowskie rozwijają się dynamicznie. - Widać profesjonalizację. Wielu młodych ludzi w liceach albo nawet szkołach podstawowych już ma pewne pojęcie o działaniu organów samorządu terytorialnego czy jak i gdzie załatwić niektóre sprawy, między innymi urzędowe – dodawał.
Michał Siek, Opolski Kurator Oświaty, zaznaczał rolę samorządu uczniowskiego w życiu każdej szkoły. - Funkcjonowanie w samorządzie wymusza pewne postawy i zachowania. Często te osoby są pośrednikami, więc można powiedzieć, że uczą się dużo dyplomacji oraz w pewnym sensie negocjacji. Do tego trzeba wziąć pod uwagę nabieranie pewności siebie podczas wystąpień publicznych. Te wartości dodane z pewnością przydają się później w dorosłym życiu – mówił.
AKTUALIZACJA: Koronawirus na Opolszczyźnie - jest kolejny przypadek
EDD: Europa zaczyna się... w Łambinowicach. Miasta i Miejsca Znaku Dziedzictwa Europejskiego
Wojewoda wspiera powodzian. Głuchołazy otrzymały środki w zaledwie dobę
MON uruchamia program dla organizacji pozarządowych. Kwota dotacji to 2,5 mln zł