Zmiany granic administracyjnych jednostek samorządu terytorialnego są naturalnym procesem
w życiu państwa i przewidzianym w ustawie o samorządzie gminnym z dnia 8 marca 1990 r. Takie działania gwarantują maksymalne wykorzystanie istniejącego w regionie potencjału i przyczyniają się do długofalowego rozwoju samorządów.
Włączenie nowych terenów w granice miasta Opola wzmocni jego potencjał i zwiększy jego konkurencyjność. Wykorzystując powierzchnię, łącząc ludzi, ich doświadczenie, wiedzę, wartości kulturowe, angażując nowe środki finansowe, zostaną stworzone fundamenty pod rozwój całego województwa opolskiego.
Mieszkańcy przyłączonych samorządów, uchwałą Rady Miasta Opola przyjętej 25 lutego 2016 r. mają zadeklarowane m.in.:
Przykładem tego jest przygotowanie kompleksowej koncepcji zmian w sieci komunikacji miejskiej. Autobusy MZK Sp. z o.o. będą kursowały do wszystkich włączanych do Opola miejscowości. Mieszkańcy nowych części Opola będą mogli nabywać bilety komunikacji miejskiej w niższych cenach oraz korzystać ze wszystkich promocyjnych ofert.
Oprócz tego Rada Miasta Opole 27 października 2016 r. podjęła uchwałę w sprawie udzielenia pomocy finansowej w 2017 roku Gminie Dobrzeń Wielki w wysokości 9.906.400,00 zł. Samorząd Opola podjął też decyzję o przekazaniu na ten sam cel kwoty w wysokości 1.800.000,00 zł gminie Dąbrowa.
Wojewoda Opolski jako reprezentant rządu w terenie 10-krotnie rozmawiał z protestującymi przeciwko zmianom administracyjnym. Wojewoda wskazywał, że podział ten wpłynie na polepszenie sytuacji gmin.
Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji jest na bieżąco informowany
o sytuacji w województwie opolskim.
AKTUALIZACJA: Koronawirus na Opolszczyźnie - jest kolejny przypadek
EDD: Europa zaczyna się... w Łambinowicach. Miasta i Miejsca Znaku Dziedzictwa Europejskiego
Wojewoda wspiera powodzian. Głuchołazy otrzymały środki w zaledwie dobę
MON uruchamia program dla organizacji pozarządowych. Kwota dotacji to 2,5 mln zł