do góry
trwa ładowanie strony
Opolski Urząd Wojewódzki wczytywanie strony
Strona Archiwalna
Aktualna wersja strony dostępna jest na platformie gov.pl pod adresem: https://www.gov.pl/web/uw-opolski

Mosty dla Regionów: coraz bliżej do inwestycji na Odrze!Na nową przeprawę mostową mieszkańcy Gogolina i Krapkowic czekają od kilkudziesięciu lat. Obecnie mają do dyspozycji jeden most – w ciągu drogi wojewódzkiej. Dzięki rządowemu wsparciu – programowi „Mosty dla Regionów”, już za pięć lat w powiecie krapkowickim powstanie przeprawa mostowa. Dziś w krapkowickim magistracie, w obecności minister funduszy i polityki regionalnej, wojewoda opolski zawarł umowę z burmistrzem na dofinansowanie tej inwestycji.

Aż 80 procent kosztów opracowania dokumentacji niezbędnej do budowy nowego mostu nad Odrą, pokryte zostanie z pieniędzy rządowych. Umowę na dofinansowanie podpisali wojewoda opolski Adrian Czubak i burmistrz Krapkowic Andrzej Kasiura. Uroczystość odbyła się przy udziale minister polityki regionalnej Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak. Nowa przeprawa ma połączyć Krapkowice oraz Gogolin i wyprowadzić z miast ciężki ruch samochodowy.

- Zdajemy sobie sprawę z tego, że budowy mostów to inwestycje przekraczające możliwości samorządu terytorialnego - mówi minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak. - Rząd RP przygotował program „Mosty dla Regionów”, w ramach którego dofinansowane jest 80 procent przygotowania dokumentacji niezbędnej do wykonania infrastruktury.

Wojewoda opolski podkreśla, iż inwestycja zwiększy bezpieczeństwo w ruchu drogowym ale ma ona również inny cel.  - Wspomóc rozwój naszej gospodarki, przedsiębiorców, wspomóc rozwój naszych samorządów, żeby wspólnymi siłami – rządowymi, samorządowymi i siłami przedsiębiorców – budować wspaniałe projekty. Projekty infrastrukturalne, prorozwojowe, które służą poprawie życia naszych mieszkańców.

Burmistrz Krapkowic zaznacza, że cieszy się, iż budowa nowej przeprawy – powoli staje się faktem. – Do przodu małymi krokami. Dzisiaj kolejny ważny krok na drodze, aby powstało wyzwanie dla samorządów Krapkowic i Gogolina, na przyszłość. Budowa mostu południowego, łączącego DK45 i DW423 pełno towarowym mostem, który będzie umożliwiał transport samochodów ciężarowych – zaznacza.

Całkowity koszt wykonania dokumentacji potrzebnej do budowy mostu to 4,5 mln zł, z czego 3,6 mln pokryte zostanie z budżetu państwa.

Szczegóły projektu

Inwestycja zakłada budowę nowej drogi gminnej o klasie technicznej G (główna), później z nadaną kategorią numerowanej. W ciągu tej drogi zostanie zbudowana przeprawa mostowa o długości 80 m, estakada o długości 250 m. Powstaną też drogi dojazdowe do najbliższych dróg publicznych, z jednej strony mostu do DK45 i z drugiej – do DW423 o łącznej długości 2,43 km. Połączenia dróg dojazdowych z publicznymi zapewnią dwa ronda (po jednym z każdej strony).

Przypomnijmy, że celem „Mostów dla Regionów” jest uzupełnienie lokalnej infrastruktury drogowej o brakujące przeprawy mostowe w ciągach dróg będących w zarządzie jednostek samorządu terytorialnego.


 

 

 


 

 


Galeria


  • Mosty dla Regionów coraz bliżej do inwestycji na Odrze
  • Mosty dla Regionów coraz bliżej do inwestycji na Odrze
  • Mosty dla Regionów coraz bliżej do inwestycji na Odrze
  • Mosty dla Regionów coraz bliżej do inwestycji na Odrze

autor: Kolemba Martyna, ilość wyświetleń: 1661
data aktualizacji: 2020-07-09 20:32:26
Opolski Urząd Wojewódzki

ul. Piastowska 14
45-082 Opole
NIP: 754-11-16-953
REGON: 000514325


Oddział Paszportów

ul. Ozimska 19 II p.
45 - 056 Opole2023 Projekt i Wykonanie Kamil Dziechciński
Opolski Urząd Wojewódzki - Wszystkie Prawa Zastrzeżone