do góry
trwa ładowanie strony
Opolski Urząd Wojewódzki wczytywanie strony
Strona Archiwalna
Aktualna wersja strony dostępna jest na platformie gov.pl pod adresem: https://www.gov.pl/web/uw-opolski

Podsumowanie działań w czasie epidemii na rzecz DPS w Jakubowicach - Komunikat Wojewody OpolskiegoKomunikat Wojewody Opolskiego ws. działań na rzecz DPS w Jakubowicach. 

 

Szanowni Państwo,

w ostatnich dniach w przestrzeni publicznej toczy się dyskusja na temat rosnącej liczby zakażeń koronawirusem w Domach Pomocy Społecznej oraz wsparcia tych ośrodków przez Rząd RP.

Obecnie na 80 tys. osób przebywających w DPS-ach w Polsce, zakażonych Sars-CoV-2, jest 311 osób. Pomimo, iż jest to niewielki odsetek wszystkich pensjonariuszy, zapewniam, iż Rząd RP dołożył wszelkich starań, aby wesprzeć DPS-y w walce z koronawirusem. Nie inaczej było w przypadku Domu Pomocy Społecznej – Domu Opieki w Jakubowicach w pow. kędzierzyńsko-kozielskim.

W niniejszym komunikacie, przedstawię Państwu wszelkie decyzje, jakie podjąłem w trosce o życie i bezpieczeństwo podopiecznych tego niepublicznego ośrodka.

30 marca br. otrzymałem zgłoszenie o problemach w funkcjonowaniu Domu Pomocy Społecznej w Jakubowicach. Problemy te dotyczyły kwestii sanitarnych, tj. braku możliwości korzystania z kuchni w placówce oraz wypowiedzenia umowy przez firmę cateringową dowożącą posiłki do ośrodka. Ponadto, w placówce tej doszło do uszkodzenia pralki oraz prasowalnicy, poinformowano mnie także o problemach w zleceniu usługi pralniczej.

W związku z tym do czasu zakupu nowego sprzętu lub naprawy, aby zapewnić mieszkańcom DPS Jakubowice bezpieczne i higieniczne warunki bytowe, jeszcze tego samego dnia tj. 30 marca br. podjąłem decyzję o przekazaniu placówce 100 kompletów pościeli jednorazowej oraz kolejnych 200 kompletów w dniu 3 kwietnia.

Ponadto, 1 kwietnia przekazałem środki ochrony osobistej, w tym kombinezony ochronne, maseczki oraz jednorazowe rękawiczki.

Z uwagi na informacje o potwierdzonym zakażeniu koronawirusem u znacznej części mieszkańców DPS w Jakubowicach, po konsultacji z Dyrekcją placówki, podjąłem decyzję o skierowaniu dodatkowego personelu medycznego. Ponadto, w związku z informacją o niemożności przygotowania posiłków podopiecznym ośrodka, poleciłem Staroście Powiatu Kędzierzyńsko-Kozielskiego zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego zarówno pensjonariuszom jak i pracownikom.

Tym samym 6 kwietnia zawarłem porozumienie z Powiatem Kędzierzyńsko-Kozielskim, na mocy którego powierzyłem Powiatowi zadania związane z zapewnieniem całodobowego wyżywienia dla osób poddanych kwarantannie w DPS w Jakubowicach. Na wniosek Starosty, na ten cel przeznaczyłem ponad 11 tysięcy złotych.

W związku z brakami kadrowymi w DPS w Jakubowicach, 1 kwietnia zwróciłem się do Dyrekcji szpitala jednoimiennego o przyjęcie w trybie pilnym 15 pensjonariuszy ośrodka z potwierdzonym koronawirusem.

W przypadku pogorszenia stanu zdrowia pensjonariuszy, zobowiązałem Dyrekcję DPS do podjęcia niezwłocznego przygotowania ww. osób, w celu przetransportowania ich do szpitala jednoimiennego w Kędzierzynie-Koźlu.

Kierując się troską o życie i zdrowie mieszkańców placówki, uznałem za konieczne podjęcie stanowczych działań mających na celu zmniejszenia ryzyka epidemicznego w ośrodku. W związku z tym czasowo zawiesiłem działalność DPS w Jakubowicach. Kolejni mieszkańcy DPS w Jakubowicach z pozytywnym wynikiem testu na koronawirus, zostali przetransportowani do szpitala jednoimiennegow Kędzierzynie-Koźlu. Osoby z niepotwierdzonym zakażeniem, jak i osoby z ujemnym wynikiem testów, zostały przetransportowane do Szpitala Specjalistycznego MSWiA w Głuchołazach.

W związku z zakończeniem leczenia części mieszkańców DPS w Jakubowicach, wczoraj tj. 19 kwietnia, poleciłem Staroście Powiatu Kędzierzyńsko-Kozielskiego wznowienie funkcjonowania ośrodka.

Dziś z zakończył się powrót 20 pensjonariuszy DPS w Jakubowicach, którzy byli hospitalizowani w Szpitalu Specjalistycznym MSWiA w Głuchołazach. Pacjenci ci mają podwójny wynik ujemny na obecność SARS- CoV-2. Wyrażam zatem nadzieję, iż wszystkie te działania przyczynią się do poprawy sytuacji podopiecznych ośrodka.

Jednocześnie informuje, iż dziś Minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Pani Marlena Maląg zapowiedziała zwiększenie pomocy finansowej dla Domów Pomocy Społecznej. Wsparcie to wynosi aż miliard złotych. Są to fundusze, które nie zostały dotąd wykorzystane przez marszałków województw.

 

Adrian Czubak

            Wojewoda Opolski

 

 

 

 

 


Galeria


  • Podsumowanie działań w czasie epidemii na rzecz DPS w Jakubowicach - Komunikat Wojewody Opolskiego

autor: Próchniak Mirosław, ilość wyświetleń: 1296
data aktualizacji: 2020-09-11 12:18:31
Opolski Urząd Wojewódzki

ul. Piastowska 14
45-082 Opole
NIP: 754-11-16-953
REGON: 000514325


Oddział Paszportów

ul. Ozimska 19 II p.
45 - 056 Opole2023 Projekt i Wykonanie Kamil Dziechciński
Opolski Urząd Wojewódzki - Wszystkie Prawa Zastrzeżone