Władze województwa, parlamentarzyści oraz mieszkańcy Opolszczyzny w minioną sobotę upamiętnili ofiary sowieckiej inwazji na Polskę, która rozpoczęła się równo 77 lata temu - 17 września 1939 roku. Patronat honorowy nad wydarzeniami objął Adrian Czubak, wojewoda opolski. Na fasadzie budynku Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego zawisł baner, który swoim wyglądem nawiązywał do propagandowych plakatów Sowietów, którzy w ten sposób krzewili nienawiść wobec Polski i Polaków.
Z okazji 77. rocznicy od tych dramatycznych wydarzeń w Katedrze Opolskiej odbyła się uroczysta msza święta. Tuż po niej odbył się przemarsz na opolski Rynek
Uroczystościom asystowała 10. Opolska Brygada Logistyczna. W Apelu Pamięci udział wzięli przedstawiciele władz województwa opolskiego, mundurowi, mieszkańcy Opolszczyzny, harcerze oraz kombatanci.
W czasie, gdy orkiestra dęta grała Hymn Polski na masz wciągnięto biało-czerwoną flagę. Nie zabrakło także salwy honorowej. Na koniec złożono kwiaty oraz znicze pod tablicami, upamiętniającym poległych za wolność Rzeczpospolitej.
- Zagrożenie utraty suwerenności narastało przez lata z obu stron. Niemcy, niepogodzeni
z rezultatami I wojny, od początku kwestionowali postanowienia traktatu wersalskiego, widząc w Polsce państwo-pasożyta, utuczonego na "niemieckiej krzywdzie” – stąd musiała też wyrastać nazistowska niechęć do Słowian – mówił podczas swojego wystąpienia Adrian Czubak, wojewoda opolski.
- Jesteśmy kolejnym ogniwem w tej sztafecie pokoleń, która jest obecna na tych uroczystościach - mówi drużynowy Krzysztof Uchnast z 2. Opolskiej Drużyny Harcerzy "Parasol". - Jesteśmy tu z obowiązku, ale też poczucia, że trzeba tutaj być i to pokazywać. - dodaje.
AKTUALIZACJA: Koronawirus na Opolszczyźnie - jest kolejny przypadek
EDD: Europa zaczyna się... w Łambinowicach. Miasta i Miejsca Znaku Dziedzictwa Europejskiego
Wojewoda wspiera powodzian. Głuchołazy otrzymały środki w zaledwie dobę
MON uruchamia program dla organizacji pozarządowych. Kwota dotacji to 2,5 mln zł