do góry
trwa ładowanie strony
Opolski Urząd Wojewódzki wczytywanie strony
Strona Archiwalna
Aktualna wersja strony dostępna jest na platformie gov.pl pod adresem: https://www.gov.pl/web/uw-opolski

Program "Niepodległa" - włącz swój pomysł na jubileuszWydarzenia plenerowe, spotkania z żywą historią czy konkursy historyczne – to tylko niektóre pomysły, jakie mogą zostać zrealizowane w ramach nowego, rządowego programu „Niepodległa”, upamiętniającego 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W organizację wydarzeń mogą się włączyć także mieszkańcy Opolszczyzny!

Wieloletni program „Niepodległa” bo tak brzmi jego nazwa, został przyjęty przez Radę Ministrów jeszcze pod koniec maja br. Ma on łączyć różne inicjatywy organizowane z okazji obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Program ten zakłada działania w trzech obszarach. Pierwszym z nich to projekty, za których realizację będą odpowiedzialne narodowe instytucje kultury, podległe Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wśród projektów zapisane są już m.in. liczne wystawy, jak chociażby „Znaki wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej w latach 1918-1989” w Zamku Królewskim w Warszawie, czy „Stulecie Awangardy w Polsce” w Muzeum Sztuki w Łodzi. Na tym jednak nie koniec, jest już zapowiedź produkcji filmów, koncertów a nawet gier edukacyjnych, nawiązujących do historii walki o niepodległość kraju.

W ramach programu w organizację regionalnych uroczystości włączeni są także wojewodowie oraz stowarzyszenia, organizacje pozarządowe chętne do stworzenia ciekawego konceptu na upamiętnienie historycznego jubileuszu. Wojewoda opolski jeszcze w lutym br. spotkał się z zainteresowanymi programem. Wspólnie z pomysłami twórców z Opolszczyzny, już pod koniec lipca przekaże ministerstwu własne propozycje przy jednoczesnym zaangażowaniu różnych środowisk.

Na tym jednak nie koniec. Dodatkowo teraz samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe mają również możliwość zgłoszenia swoich projektów do 16 sierpnia br. w ramach programu dotacyjnego „Niepodległa”. Każdy wnioskodawca może zgłosić maksymalnie jeden projekt. Wsparcie finansowe mogą otrzymać propozycje regionalne, w tym upowszechniające wydarzenia historyczne w danym regionie w skali ogólnopolskiej. Mogą to być przedsięwzięcia zarówno kameralne, jak i o większym zasięgu. W ramach pozyskanych środków możliwa będzie realizacja projektów o charakterze popularyzatorskim oraz edukacyjno-animacyjnym, jak np. happeningi, konferencje, tworzenie ścieżek edukacyjnych czy koncerty.

Szczegóły programu na stronie internetowej: www.niepodlegla.gov.pl

 


Galeria


  • Program Niepodległa - włącz swój pomysł na jubileusz
  • Program Niepodległa - włącz swój pomysł na jubileusz

autor: Kolemba Martyna, ilość wyświetleń: 2561
data aktualizacji: 2017-07-25 13:25:19
Opolski Urząd Wojewódzki

ul. Piastowska 14
45-082 Opole
NIP: 754-11-16-953
REGON: 000514325


Oddział Paszportów

ul. Ozimska 19 II p.
45 - 056 Opole2023 Projekt i Wykonanie Kamil Dziechciński
Opolski Urząd Wojewódzki - Wszystkie Prawa Zastrzeżone