do góry
trwa ładowanie strony
Opolski Urząd Wojewódzki wczytywanie strony
Strona Archiwalna
Aktualna wersja strony dostępna jest na platformie gov.pl pod adresem: https://www.gov.pl/web/uw-opolski

RDzMP przyjęła uchwałę w sprawie projektu rezolucji PE 

W Parlamencie Europejskim niebawem będzie miała miejsce debata nad projektem rezolucji w sprawie wniosku dotyczącego decyzji Rady UE w sprawie stwierdzenia ryzyka poważnego naruszenia przez Rzeczpospolitą Polską zasady praworządności. Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem uchwaliła stanowisko w sprawie pkt 40 wspomnianego dokumentu, w którym instytucje unijne wzywają polski rząd do zmiany ustawy z dnia 15 września 2017 r. o Narodowym Instytucie Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem wyraziła swoje zdumienie i zaniepokojenie pojawieniem się w projekcie wspomnianej rezolucji pkt 40, który wzywa polskie władze do „zmiany ustawy z dnia 15 września 2017 r.  o Narodowym Instytucie Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, aby zapewnić kluczowym grupom społeczeństwa obywatelskiego dostęp do finansowania z budżetu państwa, a także, aby zagwarantować sprawiedliwy, bezstronny i przejrzysty rozdział środków publicznych przeznaczonych na społeczeństwo obywatelskie, zapewniający pluralistyczną reprezentację." 
RDzMP zwraca uwagę, że ustawa o NIW-CRSO w żaden sposób ,,nie ogranicza dostępu do finansowania ze środków publicznych żadnych grup społeczeństwa obywatelskiego". Co więcej z uznaniem wskazuje, że działania NIW-CRSO zwiększają w Polsce poziom ,,pluralizmu trzeciego sektora, który wcześniej był zdominowany przez duże i najbogatsze organizacje, mieszczące się głównie w kilku największych metropoliach". Zdaniem RDzMP powołanie NIW-CRSO z inicjatywy Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego Piotra Glińskiego ,,stanowiło krok milowy w procesie znaczącego zwiększenia wsparcia państwa dla rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, w tym aktywności obywatelskiej młodych Polaków".
RDzMP wyraża także zdumienie brakiem jakichkolwiek konsultacji w tej sprawie instytucji unijnych z ciałami dialogu obywatelskiego współpracującymi z Komitetem do spraw Pożytku Publicznego. 
RDzMP zwróciła się do wicepremiera prof. Piotra Glińskiego, Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego o przekazanie polskim eurodeputowanym niniejszego stanowiska Rady.
Wszystkie uchwały Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem można znaleźć TUTAJ.

źródło: pozytek.gov.pl
autor: Pierzga Radosław, ilość wyświetleń: 717
data aktualizacji: 2020-06-19 12:08:08
Opolski Urząd Wojewódzki

ul. Piastowska 14
45-082 Opole
NIP: 754-11-16-953
REGON: 000514325


Oddział Paszportów

ul. Ozimska 19 II p.
45 - 056 Opole2024 Projekt i Wykonanie Kamil Dziechciński
Opolski Urząd Wojewódzki - Wszystkie Prawa Zastrzeżone