Od dziś 25 lutego w Polsce obchodzony jest Międzypokoleniowy Dzień Aktywności. Nowe święto wpisano w kalendarz z inicjatywy minister rodziny pracy i polityki społecznej oraz KPRM. – Świętujemy również w Opolu. Zaprosiliśmy opolskich seniorów po to, aby przybliżyć im m.in. zasady przyznawania Emerytury Plus – wyjaśnia wicewojewoda opolski Teresa Barańska.
Celem Międzypokoleniowego Dnia Aktywności jest m.in. promocja reform i działań adresowanych do osób starszych. Z tej okazji w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim dla seniorów NFZ oraz ZUS przygotowały specjalne stanowiska informacyjne, gdzie można było m.in. omówić funkcjonowanie E-recept czy poznać zasady przyznawania świadczeń emerytalnych i rentowych.
- Chcemy dzisiaj podkreślić rolę solidarności międzypokoleniowej, która jest fundamentem programów i działań Rządu dedykowanych osobom starszym – podkreślała podczas konferencji prasowej inaugurującej MDS wicewojewoda opolski Teresa Barańska. Wicewojewoda podkreślała, że polityka senioralna obecnego Rządu to cały wachlarz rozwiązać opartych na trzech filarach. Mowa o bezpieczeństwie finansowym seniorów, aktywności osób starszych i opiece nad najbardziej dostojnymi wiekowo seniorami. Ustanowiony na 25 lutego MDA to z kolei doskonała okazja na przedstawienie pakietu działań dedykowanych osobom starszym.
Podczas podsumowania dotychczasowych działań Rządu na rzecz seniorów, wicewojewoda wskazywała na rosnący poziom wydatków PKB na rzecz rodzin. W 2015 r. było to zaledwie 1,78 procent, dziś jest to już 4 procent. W ramach polityki społecznej wobec osób starszych podejmowane są liczne działania związane z poprawą sytuacji materialnej i socjalnej seniorów, zapewnieniem dostępu do opieki zdrowotnej, jak również z umożliwieniem zachowania aktywności zawodowej, społecznej, edukacyjnej oraz kulturalnej i sportowej.
Co istotne, w celu stworzenia jednolitych i skoordynowanych działań w obszarze polityki senioralnej Rada Ministrów przyjęła dokument pt. Polityka społeczna wobec osób starszych 2030. Bezpieczeństwo – Uczestnictwo – Solidarność. Dokument ten uwzględnia szczegółowe rozwiązania we wszystkich najważniejszych sferach życia osób starszych, m.in. w zakresie bezpieczeństwa, zdrowia, przeciwdziałania samotności, aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym, a także dostosowania infrastruktury do zmieniających się potrzeb i możliwości osób starszych.
Podczas konferencji zwrócono także uwagę na realizację innych rządowych programów, m.in.: ASOS, Emerytura Plus, waloryzacja świadczeń a nawet inne programy społeczne, jak Maluch Plus oraz Mama 4 plus.
Robert Bryk, dyrektor OOW NFZ podkreślał znaczenie m.in. refundacji leków w ramach rządowego Programu Leki 75 plus. - Na jednego pacjenta korzystającego z Programu w 2016 r. przypadało 20,18 zł dodatkowej refundacji, podczas gdy w 2019 r. jest to już średnio 287,20 zł. refundacji wypłaconej tylko za leki z listy „S” – mówił.
Anna Zacharków-Leja, z-ca dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Opolu zwróciła uwagę na m.in. ulgi podatkowe, dedykowane seniorom. Beata Dyko, p.o. dyrektora Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Opolu przybliżyła realizację Programów: Mama 4 Plus i Emerytura Plus w woj. opolskim.
W Międzypokoleniowym Dniu Aktywności udział wzięło kilkudziesięciu seniorów z Opolszczyzny. W dużej mierze są to podopieczni Domów Seniora w naszym regionie. Poza punktami info. ZUS oraz NFZ, na emerytów czekały drobne upominki oraz słodki poczęstunek.
AKTUALIZACJA: Koronawirus na Opolszczyźnie - jest kolejny przypadek
EDD: Europa zaczyna się... w Łambinowicach. Miasta i Miejsca Znaku Dziedzictwa Europejskiego
Wojewoda wspiera powodzian. Głuchołazy otrzymały środki w zaledwie dobę
MON uruchamia program dla organizacji pozarządowych. Kwota dotacji to 2,5 mln zł