Msza Święta za Ojczyznę, wspólne odśpiewanie hymnu, marsz ulicami miasta oraz uroczysty polonez – tak opolanie uczcili 101. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości, rozpoczęły się już o godzinie 10.00 przy ul. Piastowskiej, gdzie odsłonięto artystyczną makietę Ostrówka. Tuż po tym, w Katedrze Opolskiej odbyła się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny. We mszy udział wzięli przedstawiciele władz rządowych, samorządowych i miejskich, kompania honorowa 10 Brygady Logistycznej w Opolu, Orkiestra Dęta Zakładów „Górażdże” S.A. oraz poczty sztandarowe.
Tuż przed godziną 12.00 ulicami miasta, przeszedł orszak niepodległościowy na czele z wojewodą opolskim Adrianem Czubakiem, prezydentem Opola Arkadiuszem Wiśniewskim, parlamentarzystami i przedstawicielami opolskich samorządów. Do wspólnego przemarszu dołączyli również m.in. opolskie służby mundurowe, kombatanci, harcerze, uczniowie szkół różnych szczebli oraz mieszkańcy regionu.
W samo południe przed Pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego, ponad pięćset osób wspólnie odśpiewało hymn państwowy. W miejscu tym – w asyście m.in. żołnierzy, odbyły się kulminacyjny punkt tegorocznych obchodów Święta Niepodległości.
- Na naszych barkach spoczywa odpowiedzialność, aby następne pokolenia wspominały również nas – dzisiaj tu obecnych. Nas pracujących na rzecz ukochanej Ojczyzny, bo ona jest najważniejsza – mówił w swoim wystąpieniu wojewoda opolski Adrian Czubak.
Zwieńczeniem uroczystości było odczytanie apelu pamięć, salwa honorowa oraz symboliczne złożenie kwiatów pod opolskim pomnikiem.
W części artystycznej odbyła się również defilada pododdziałów, musztra paradna w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół w Gogolinie pod kierunkiem Stowarzyszenia pamięci Kawalerii II RP oraz polonez, który poprowadzili uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej Towarzystwa Alternatywnego Kształcenia im. Ireny Sendlerowej i w Szkoły Podstawowej Przyjaciół Szkół Katolickich w Opolu.
Organizatorami obchodów był wojewoda opolski we współpracy z prezydentem Opola, 10 Brygadą Logistyczną w Opolu oraz Instytutem Śląskim.
AKTUALIZACJA: Koronawirus na Opolszczyźnie - jest kolejny przypadek
EDD: Europa zaczyna się... w Łambinowicach. Miasta i Miejsca Znaku Dziedzictwa Europejskiego
Wojewoda wspiera powodzian. Głuchołazy otrzymały środki w zaledwie dobę
MON uruchamia program dla organizacji pozarządowych. Kwota dotacji to 2,5 mln zł