do góry
trwa ładowanie strony
Opolski Urząd Wojewódzki wczytywanie strony
Strona Archiwalna
Aktualna wersja strony dostępna jest na platformie gov.pl pod adresem: https://www.gov.pl/web/uw-opolski

Uczcijmy pamięć Żołnierzy mjr Henryka Flamego "Bartka"Wojewoda opolski Adrian Czubak wraz z burmistrzem Grodkowa, wójtem Skoroszyc oraz Instytutem Pamięci Narodowej - Delegaturą w Opolu, zapraszają już w najbliższą sobotę (12 września) do Starego Grodkowa, gdzie odbędą się uroczystości upamiętniające 74. rocznicę zbrodni dokonanej na Żołnierzach Zgrupowania Oddziałów Leśnych VII Okręgu Narodowych Sił Zbrojnych pod dowództwem mjr Henryka Flamego ps. "Bartka"

Ziemia grodkowska przez dziesięciolecia kryła w sobie tajemnicę zbrodni UB/NKWD na polskich bohaterach. Jednak dzięki intensywnym pracom IPN oraz historyków, w 2016 r. w Starym Grodkowie odkryto masowe mogiły odkrywające mroczne sekrety z 1946 r. Przez długie lata losy ok.  dwustu żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych pochodzących z różnych stron Beskidów, którzy we wrześniu 1946 roku w trzech transportach zostali wywiezieni z rejonów Wisły i Szczyrku na teren Opolszczyzny,  nie były dokładnie znane. Po latach badań dowiedziono, że żołnierze VII-go Okręgu Śląskiego NSZ dowodzonego przez mjr Henryka Flame „Bartka” zostali brutalnie zamordowani . A prawdę o tym wydarzeniu retuszowano.

Szczątki Żołnierzy „Bartka” znaleziono w wyniku badań, dokonanych przez Samodzielny Wydział Poszukiwań IPN kierowany przez dr hab. Krzysztofa Szwagrzyka, specjalistów z Muzeum Archeologicznego we Wrocławiu oraz przy asyście saperów z 1. Pułku Saperów w Brzegu. W 2019 r. – z inicjatywy wojewody opolskiego Adriana Czubaka, przy współpracy z IPN, w miejscu kaźni w Starym Grodkowie odsłonięto Pomnik Żołnierzy NSZ mjr Henryka Flamego.

W 74. rocznicę zbrodni dokonanych na ww. Bohaterach, na Polanie Śmierci oraz pod Pomnikiem, odbędą się uroczystości, upamiętniające pomordowanych Żołnierzy oraz ich heroiczną walkę o godną przyszłości Ojczyzny. Uroczystości rozpoczną się o godz.12.00 mszą polową. Tuż po niej, o godzinie 13.00 zapraszamy pod Pomnik, gdzie odbędzie się część oficjalna. Nie zabraknie okolicznościowych przemówień, Apelu Poległych, salwy honorowej oraz złożenia kwiatów i zniczy.

Partnerem wydarzenia są Lasy Państwowe Nadleśnictwo Tułowice  oraz 1.Brzeski Pułk Saperów im. T. Kościuszki. Patroni medialni: Radio Opole, TVP3 Opole oraz Radio Doxa.

Ważne!

Z uwagi na stan epidemii w kraju liczba Uczestników biorących udział w uroczystości jest ograniczona. Uprzejmie prosimy o zachowanie środków ostrożności, tj. zachowanie co najmniej 1,5 m odległości od pozostałych uczestników; poprawne zakrycie nosa oraz ust (poprzez np. maseczkę lub chustę); skorzystanie ze środków do dezynfekcji dłoni.

 

 

 

 


Galeria


  • Uczcijmy pamięć Żołnierzy mjr Henryka Flamego Bartka

autor: Kolemba Martyna, ilość wyświetleń: 1451
data aktualizacji: 2020-09-09 11:22:13
Opolski Urząd Wojewódzki

ul. Piastowska 14
45-082 Opole
NIP: 754-11-16-953
REGON: 000514325


Oddział Paszportów

ul. Ozimska 19 II p.
45 - 056 Opole2023 Projekt i Wykonanie Kamil Dziechciński
Opolski Urząd Wojewódzki - Wszystkie Prawa Zastrzeżone