- Wspominamy ich, pamiętamy, ale jeżeli mówimy o pamięci, to najważniejsze jest to, aby nie była ona żywa tylko 1 marca – podkreślał w Opolu podczas Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych wojewoda opolski Adrian Czubak.
Kombatanci, przedstawiciele władz rządowych, parlamentarzyści, samorządowcy, harcerze, młodzież oraz członkowie licznych, opolskich stowarzyszeń patriotycznych. Z roku na rok uczestników organizowanego w Opolu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest coraz więcej.
Tradycyjnie uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w Kościele Ojców Franciszkanów w Opolu. Następnie, uczestniczy wzięli udział w Marszu Pamięci, którego trasa prowadziła pod Pomnik Żołnierzy Niepodległościowego Podziemia, gdzie – w asyście wojska, odbył się główne uroczystości.
- Wspominamy ich, pamiętamy, ale jeżeli mówimy o pamięci, to najważniejsze jest to, aby nie była ona żywa tylko 1 marca. Patrząc na wartości, którymi oni się kierowali, patrząc na dziedzictwo, które nam zostawili, to o wiele dla mnie ważniejsze jest to, żebyśmy te wartości mogli codziennie szerzyć – mówił wojewoda opolski Adrian Czubak.
- Opole wniosło, bez żadnych podziałów politycznych, ten piękny wkład. Pierwsze święto 1 marca odbyło się właśnie w stolicy regionu, to było w 2009 roku – zaznaczał sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Janusz Kowalski.
Podczas uroczystości odczytano także list od ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, swój głos zabrał również senator RP Jerzy Czerwiński oraz z-ca prezydenta Opola Przemysław Zych.
Według danych Instytutu Pamięci Narodowej, ostateczna liczba ofiar zbrodni komunistycznych w latach 1944-54 sięga nawet 50 tysięcy. Około 250 tysięcy osób zostało skazanych z powodów politycznych. Natomiast przez areszty, więzienia i obozy pracy podległe Ministerstwu Bezpieczeństwa Publicznego przeszło ponad milion 100 tysięcy obywateli polskich.
Organizatorami uroczystości w Opolu byli: wojewoda opolski Adrian Czubak, prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, Instytut Pamięci Narodowej w Opolu, Klub Gazety Polskiej w Opolu. Asystę Honorową zapewniła 10 Brygada Logistyczna.
Patroni medialni: TVP3 Opole, Radio Opole oraz Radio Doxa.
Fot. OUW oraz 10Blog
AKTUALIZACJA: Koronawirus na Opolszczyźnie - jest kolejny przypadek
EDD: Europa zaczyna się... w Łambinowicach. Miasta i Miejsca Znaku Dziedzictwa Europejskiego
Wojewoda wspiera powodzian. Głuchołazy otrzymały środki w zaledwie dobę
MON uruchamia program dla organizacji pozarządowych. Kwota dotacji to 2,5 mln zł