do góry
trwa ładowanie strony
Opolski Urząd Wojewódzki wczytywanie strony
Strona Archiwalna
Aktualna wersja strony dostępna jest na platformie gov.pl pod adresem: https://www.gov.pl/web/uw-opolski

Wojewodowie przedstawili stan przygotowań do walki z koronawirusemPremier Mateusz Morawiecki wydał wojewodom polecenie wprowadzenia zwiększonej gotowości szpitali na walkę z koronawirusem. Szef rządu uruchomił także kwotę 100 mln zł, o które za pośrednictwem wojewodów będą mogły aplikować szpitale na zakup m.in. dodatkowych środków ochrony.

O ustaleniach, które zapadły podczas specjalnej odprawy premiera z wojewodami i przedstawicielami innych zaangażowanych instytucji, poinformowali szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk, minister zdrowia Łukasz Szumowski, a także wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker.

Specjalna odprawa premiera Mateusza Morawieckiego z wojewodami i przedstawicielami innych zaangażowanych instytucji w sprawie koronawirusa

Minister zdrowia powiedział, że jak dotąd w Polsce nie odnotowano zachorowania na koronawirusa wywołującego chorobę COVID-19. - Gdy pojawi się przypadek zachorowania, to wszyscy państwo zostaną poinformowani. Wszystkie 39 próbek z wczoraj ma wynik negatywny – dodał Łukasz Szumowski. Szef resortu zdrowia wyjaśnił, że Narodowy Fundusz Zdrowia zapewni środki finansowe związane z wprowadzeniem podwyższonej gotowości szpitali. Minister powiedział, że do wszystkich podmiotów leczniczych, w tym do lekarzy POZ, wysłano instrukcje postępowania dotyczącą procedur w przypadku wykrycia koronawirusa.

Wiceminister Paweł Szefernaker przypomniał, że praktycznie codziennie w MSWiA odbywają się narady i telekonferencje z udziałem m.in. premiera, wojewodów i służb sanitarnych. - Dziś podczas odprawy wojewodowie zaprezentowali stan przygotowań do walki z wirusem w każdym województwie – powiedział Paweł Szefernaker. Jak dodał, wojewodowie zostali zobowiązani do tego, aby inspektorzy sanitarni pracowali 24 godziny na dobę. – Od wczoraj jest to wdrażane – wyjaśnił. Zaktualizowane zostały wojewódzkie plany zarządzania kryzysowego. Wczoraj w każdym regionie odbyło się także spotkanie wojewodów z dyrektorami szpitali i dyrektorami oddziałów NFZ, aby skoordynować potrzeby szpitali. Wiceminister podziękował także za dotychczasowe działania samorządowcom i poprosił o dalszą współpracę.

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk przedstawił harmonogram działań, które do tej pory podjął rząd w związku z występowaniem koronawirusa. Przypomniał m.in. o ewakuacji polskich obywateli z terytorium Chin i uruchomieniu specjalnej infolinii. Od 25 lutego br. osoby powracające do kraju z zagranicy otrzymują alert RCB dotyczący ryzyka zagrożenia. Podróżującym droga lotniczą jest także mierzona temperatura. Podmiotom leczniczym i lotniskom udostępniono maski i kombinezony z rezerw strategicznych. Jak powiedział szef Kancelarii Premiera, polski rząd sprowadza także do kraju dodatkowe 30 tys. testów, które pozwolą na wykrywanie wirusa u pacjentów.

 


Galeria


  • Wojewodowie przedstawili stan przygotowań do walki z koronawirusem
  • Wojewodowie przedstawili stan przygotowań do walki z koronawirusem
  • Wojewodowie przedstawili stan przygotowań do walki z koronawirusem

autor: Kolemba Martyna, ilość wyświetleń: 1231
data aktualizacji: 2020-02-28 20:03:03
Opolski Urząd Wojewódzki

ul. Piastowska 14
45-082 Opole
NIP: 754-11-16-953
REGON: 000514325


Oddział Paszportów

ul. Ozimska 19 II p.
45 - 056 Opole2023 Projekt i Wykonanie Kamil Dziechciński
Opolski Urząd Wojewódzki - Wszystkie Prawa Zastrzeżone